Bugün Ne Giysem – Gala kıyafetleri (2012) 1.bölüm

| 36 Comments

Bugün Ne Giysem‘in 2.sezonunun galası 27 Aralık Perşembe akşamı yapıldı. 1. olan Rana Anneanne‘nin birinciliği çok tartışılsa da, bana göre ona gelene kadar kıyafetlerde tartışılacak çok daha fazla şey vardı 🙂 Lafı uzatmadan önce jüri üyelerinin, daha sonra yarışmacılarının kıyafetlerine bir göz atalım.
Sunuculuğunu Çağla Şikel‘in yaptığı gecede, Şikel’in dore büstiyerli, yeşil etekli elbisesi Cengiz Abazoğlu‘ndandı. İkinci giydiği boncuk püskül detaylı mini elbisesi Tuvana Büyükçınar, üçüncü bordo elbise ise Dilek Hanif tasarımıydı.

Cengiz Abazoğlu tasarımı
ondagordum_bgn_gala_cagla_sikel_cengiz_abazoglu1

Tuvana Büyükçınar tasarımı
ondagordum_bgn_gala_cagla_sikel_tuvanam1

Dilek Hanif tasarımı – 2012/2013 Sonbahar/Kış Haute Couture Koleksiyonu
ondagordum_bgn_gala_cagla_sikel_dilek_hanif1
ondagordum_bgn_gala_cagla_sikel_dilek_hanif2

Özge Ulusoy‘un giydiği iki elbise de (dore ve siyah) Özgür Masur tasarımıydı.

Özgür Masur tasarımı
ondagordum_bgn_gala_ozge_ulusoy_ozgur_masur1

Ivana Sert‘in dore detaylı kıyafeti Elif Cığızoğlu‘ndandı.

ondagordum_bgn_gala_ivana_sert_elif_cigizoglu1

ondagordum_bgn_gala_ivana_sert_elif_cigizoglu2Resim kaynağı: Elif Cığızoğlu Couture Atelier Facebook sayfası

Yarışmada yeni şarkılarını seslendiren Bengü‘nün kostümlerini ise yarışma jürisi Hakan Akkaya hazırlamıştı.

Bengü – 1.kostümü
ondagordum_bgn_gala_bengu_hakan_akkaya1

Bengü 2. kostümü
ondagordum_bgn_gala_bengu_hakan_akkaya2

Yarışmacılar sahneye çıkmaya başlamadan önce ilk geçiş yaptıklarında giydiği kostümler Şimal Kutluçınar ve Elif Kayıkçı tarafından hazırlanmış. SML & Elif Kayıkçı‘yı daha yakından incelemek için tıklayınız.

ondagordum_bgn_gala_acilis1

Yarışma jürisinden sonra yarışmacılara geçtiğimizde ise şok üstüne şok yaşamaktan kendimi alamadım. İlk yarışmacı Burçin çıkar çıkmaz kendimi 2011 galasını izliyormuş gibi hissettim. Bej elbisesinin üzerine aldığı yeşil pelerin bana geçen senenin birincisi Yasemin Beler‘i anımsattı. Elbisesinin eteklerindeki dantel dilimli detaylarsa yine Yasemin’in elbisesini gözümün önüne getirdi.

Burçin
ondagordum_bgn_gala_burcin1

1. Yasemin fırtınası geçti derken 2.si hemen ardından başladı. 2. yarışmacı Çağla‘nın uzun siyah ceketi ve kırzımı straplez elbisesi Yasemin’in elbisesini andırmakla kalmadı, rengi değişmiş bir kopyasıydı sanki. Çağla elbiseyi kırmızı yapmış, sağ koluna bir de siyah dantel eklemişti. Sanırım ilk iki yarışmacı da bu benzer kıyafetlerle risk almadan, jürinin beğeneceğini umduğu tercihler yapmışlardı.

Bugün Ne Giysem – 2.sezon yarışmacısı Çağla
ondagordum_bgn_gala_cagla1

Bugün Ne Giysem – 1.sezon birincisi Yasemin Beler
ondagordum_bgn_gala_2011_birincisi

3. yarışmacı ilk anda bir talihsizlik yaşayan Serpil’di. Profesyonel mankenlerin bile temkinli yürüdüğü, hatta takıldığı o podyuma basamak koyma fikri kimden çıktı bilmiyorum ama ilk kurbanı Serpil oldu. Serpil’in kıyafetinden çok düşüşü akıllarda kalsa da, kıyafetindeki tülleri kesersek, yakasını değiştirirsek işlemeleleriyle gecenin güzel elbiselerinden birini taşıyordu.

ondagordum_bgn_gala_serpil1

Serpil’den sonra podyuma Azerbaycan’dan katılan Sabina çıktı. Mavi/gri elbisenin kol detayı jüri tarafından beğenilmese de, dantelin ve işlemelerin güzelliği televizyondan bile belli oluyordu. Ben elbiseye takılmadım da, küpeleri hiç beğenmedim. O şatafatlı elbiseye çok çok basit kalmışlardı.

ondagordum_bgn_gala_sabina1

Bu 4 yarışmacıdan sonra gecenin bombaları patlamaya başladı diyebiliriz 🙂 En azından 2.yarışmacı Çağla kendince güvenilir bir çözüm yolu bularak geçen senenin 1.si Yasemin’in elbisesini yeni baştan yaptırmıştı. Peki ya 4.yarışmacı Başak? Bizlere Stéphane Rolland’ın 2012/2013 Sonbahar/Kış Koleksiyonu‘ndan ortaya karışık birşeyler sundu. Elbisesinin pelerini mi desem, o devasa ceketi Çinli aktrist Fan BingBing’in Paris Moda Haftası’nda giydiği elbiseydi. Pelerinin oyuk sırtı ve içindeki elbiseden görünen pencere detayları ise aynı koleksiyondan bambaşka bir elbiseden alıntı; dik yakası ve kol detayı ise BingBing’in pelerinli elbisesinden. Çok karışık anlattım değil mi? 🙂 Fotoğraflarda daha detaylı anlayacaksınız (tabii ki sağdaki fotoğraflar orijinalleri).

ondagordum_bgn_gala_basak_rolland4

ondagordum_bgn_gala_basak_rolland1

Stéphane Rolland 2012/2013 Fall/Winter Paris Fashion Week – Model: Fan BingBing
ondagordum_bgn_gala_basak_rolland2

ondagordum_bgn_gala_basak_rolland3

5.yarışmacı Merve de beyaz bir elbise seçmişti. Tül, transparan bir eteği olan elbise jüri tarafından pek beğenilmedi diye hatırlıyorum. Her ne kadar siyah küpe, siyah ayakkabı kombinini Hakan Akkaya beğense de, ben ağır makyajını ve assolist tarzı alakasız küpelerini beğenmedim.

ondagordum_bgn_gala_merve1

6.yarışmacı Çiğdem ise benim için tam bir Viktoryan dönem kadını 🙂 Ceketindeki, özellikle arkasındaki ve bedenindeki işlemeleri beğendim. Rengi belki yakından bordo olsa da, ışıklar ve taftanın rengi yakalamasıyla elbise maalesef kiremit rengine dönüştü. Ceketi çıkarttığındaki transparan beden işlemeleri ve tafta kullanımı Zuhair Murad’ı anımsatsa da Çiğdem’e baktığımda gördüğüm modern zamanların Marie Antoinette‘idir!

ondagordum_bgn_gala_cigdem1

Kirsten Dunst Marie Antoniette rolünde
ondagordum_marie_antoinette1

7.yarışmacı ise efsane Turkish Daphne Guinness’imiz Özlem. Benim Özlem Hanım’a lafım yok, Daphne’nin tarzını beğenebilir. Hayat felsefesini o yönde yaşayabilir. Angelina Jolie hayranıdır, tüm dövemelerini onunkilerden yaptırır. Benim anlayamadığım orada oturan Hakan Akkaya’nın, Ivana Sert’in ‘ÖZGÜNLÜK‘ adı altında yere göğe sığdıramamaları. Türkiye standartlarında Özlem’in tarzı aykırı ve dikkat çekici, ama sen, ben farkediyoruz da ‘moda tasarımcısı’ olan o gözler neden bunu görmüyor? Özlem, Gala gecesinde ilham perisi Daphne Guiness’in Tatler dergisinin Hong Kong baskısında giydiği elbisesinin uzun kollu ve mavi/yeşil metalik renkte olanını diktirmiş.

ondagordum_bgn_gala_ozlem_daphne1

ondagordum_bgn_gala_ozlem_daphne2

Daphne Guinness –  Tatler Hong Kong baskısında
ondagordum_bgn_gala_daphne_guinness2

ondagordum_bgn_gala_daphne_guinness1

Baktım ki yazı gitgide uzuyor, 8. yarışmacı Zeynep‘i de yazıp devamını ikinci bölümde yazacağım, çünkü yazdıkça içimden yazmak geliyor 🙂 Jüri tarafından açık saçlarıyla beğenilmeyen Zeynep’i bir Zuhair Murad benzeri. Rengi dışında detaylarda sınıfta kalan elbisenin özellikle dantel detaylarındaki farklılıklar açıkça görülüyor. Kalan 8 yarışmacının diğer esinlenmeleri ise Bugün Ne Giysem – Gala kıyafetleri (2012) 2.bölüm’de bulabileceksiniz 🙂 Şimdilik hoşçakalın…

ondagordum_bgn_gala_zeynep_zuhair_murad1

ondagordum_bgn_gala_zeynep_zuhair_murad2

Author: OndaGördüm

Dizi, film veya televizyon programlarında gördüğünüz ürünlerin hangi markalara ait olduğunu ve bunlara nerelerden ulaşabileceğinizi bulabileceğiniz bir internet sitesi.

36 Comments

 1. Ellerine sağlık toplu halde çok daha iyi duruyor 🙂

 2. Ellerinize sağlık, güzel bir yazı olmuş 🙂
  2. olan bayanın -adını hatırlayamıyorum 🙁 – elbisesi Zeynep Tosun tasarımıymış.

 3. Çok başarlı ve kısaca bir analız yapmışsın.Bu sene galada çakmaların dışında başka bişey nerdeyse yoktu ve jüri bunu nasıl anlayamadı daha da üzücü bence.

 4. Sizin kadar konuya hakim ve açıklayıcı anlatan yok, hiç tereddüt etmeden tıklayıp okudum 🙂 Ellerinize ve emeğinize sağlık…
  Devamını da merakla bekliyorum…

 5. muhteşem olmuş ellerine sağlık

 6. Canım benim nefis bir post olmuş yine ellerine sağlık. Kapak gibi açıp açıp okusunlar bol bol 🙂

 7. peki ya buse siyah gupurlu elbiseli kizin resmi

 8. mükemmelsin ! 🙂 Ben galayı izleyememiştim sayende her detayı öğrendim 🙂

 9. Ben Hakan Akkayanin tasarladığı bengü elbıselerının fıyatlarını merak edıyorum. Bılen veya mağazaya uğrayan varsa yazabılırmı 🙂

 10. intikam dizisininde beren saatin siyahbabetleri nerden cok acıll

 11. çok güzel detaylı bir yazı olmuş ellerine sağlık.Harikasınn

 12. özge ulusoyun finalde giydıği siyah elbiseyi çok begendim onuda burda görsek cok guzel olurdu

  • Merhaba, haklısınız onun görseli eksik kaldı. Siyah elbise de Özgür Masur tasarımı, fotoğrafla beraber en kısa zamanda yazımı güncelleyeceğim. İlginize teşekkürler.

 13. lutfen ikinci bolumu yazin lutfeeeeeeeeeeeen

 14. Harika bir site olmuş yeni keşfettim. Gayet başarılı 🙂 Takipteyim artık.

 15. maskeli kizin kiyafeti ne acaba hicbiyerde bulamadim, markasini cok merak ettim

 16. ben busenin siyah gupurlu elbisesini gormmek isterdim

  • Sizi 5 Ocak’ta da yanıtlamıştım, kalan yarışmacıların kıyafetlerini önümüzdeki günlerde yazımın 2.bölümünde yazacağım. Görselleri o zaman yazımda bulabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 17. lütfen devamını da yazın bekliyoruz 🙂

 18. Çok iyi bir yazı. Çok emek verilmiş. Jüriyi komple iptal edip seni koysunlar. Yabancı tasarımcılardan araklayıp toplumla kültürle tamamen kopuk bir şekilde nasıl “Türkiye’nin” En Şık Kadını olmayı beklediler anlamıyorum. Kimi elbiselere ne paralar dökülmüş. Çakmalığı belli olanlar zaten kötü. Belli olmayanlar da arak olmalarından ötürü yine hoş karşılanmıyor.
  Sonuç: paralara yazık. 🙂
  Ben Çiğdem’i çok beğendim, biraz Burcu Esmersoy’a benzese de.
  Merve ise Demet Şener’e benzemiş.
  Galanın o kısmını kaçırmışım sanırım.
  Çağla Şıkel’in ilk yeşil elbsesi de harika. Kaburgalarını göstermeyen her tasarıma on puan!! 🙂

 19. Bu gecede Bengünün giydiği ayakkabı vs ne idi?

 20. kırmızı sağ kolunda ve yırtmacında siyah tül olan elbiseyi almak istiyorum bilgi alabilir miyim lütfen acil mezuniyetim var ve o kıyafeti istiyorum

 21. çağla şikel in giydiği cengiz abazoğlu tasirimu olan yesil elbise tarzinda elbise arıyorum. Rengi farkli olabilir.aklıma gelen bütün sitelere baktım. Bilgisi olan var mı yardim edin bana lutfeeeennn …

Bir Cevap Yazın