BAFTA Ödülleri – Kırmızı halı kıyafetleri

| 3 Comments

Oscarlar’a 2 hafta kala, hem benim gibi sinema bağımlılarının, hem de moda severlerin gözünden kaçmayan pek çok ödül töreni arka arkaya yapılıyor. Törenlere ve ihtişamlı kırmızı halılara o kadar alıştık ki, Oscar’dan sonra bir boşluğa düşeceğiz sanki 🙂
Dün akşam (10 Şubat 2013) da İngiltere’nin Oscar’ı olarak bilinen BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu. Altın Küre’de de şaşırtıcı bir çıkışla ödülleri alan Argo, BAFTA’da da ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu.

Kısa bir bilginin ardından hemen kırmızı halıya geçiyorum. Londra’nın vazgeçmilmezi şiddetli yağmur sebebiyle ıslak bir kırmızı hal olduğunu önceden belirtmeliyim 🙂 Önce ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ adaylarının kıyafetlerine bakalım; Oscar’ın öne çıkan iki ismi Jennifer Lawrance ve Jessica Chastain BAFTA’da da adaydı. Jennifer Lawrance, Altın Küre ve SAG Ödülleri’ndeki seçimlerinden vazgeçmeyerek yine bir Dior Couture (Spring 2013) giydi. Yağmurun azizliğine uğrayan Lawrance’ın kırmızı halıda yürümeye başladığında giydiği kendine oldukça büyük, sıradan siyah paltosu tüm büyüyü bozdu. Eteğin ucundan gözüken sivri burun ayakkabılarını tam göremediğim için yorumlayamıyorum ama fikrim pek olumlu değil. Elbisenin üst bedeni işlemeli olduğu için kolye tercih etmemiş, sallantılı küpelerle tamamlamış, işte bu detayı sevdim! Zaten fazla beğenmediğim Jennifer kızımızın son şansı Oscar Töreni, bakalım orada hepimize ‘woww’ dedirtebilecek mi?

ondagordum_BAFTA2013_jennifer_lawrance_dior1

ondagordum_BAFTA2013_jennifer_lawrance_dior2

Al birini, vur ötekine diyeceğim ama bu sırf benim yorumum 🙂 çünkü Jessica Chastain‘i de Jennifer Lawrance kadar antipatik buluyorum. Bu kadının kıyafet seçiminde en iyi yaptığı şey bence renk seçimi. Altın Küre kıyafetinden sonra, bu elbisesi bana göre çok, çok, çok iyi. Elektrik mavi Roland Mouret de bunun göstergesi. Saçlar ve takılar güzel, rujunu ise fazla kırmızı buldum.

ondagordum_BAFTA2013_jessica_chastain_roland_mouret1

Oscar’ın görmezden geldiği, De rouille et d’os (Rust and Bone) filmiyle BAFTA’da aday olan Marion Cotillard, yine şaşırtmıyor ve bir Dior kadını olarak karşımıza çıkıyor. Altı Küre’deki kırmızı elbisesinden sonra, bu sarı seçimini daha çok beğendim. Elbise Dior Couture, 2013 Spring koleksiyonundan.
Cotillard, BAFTA öncesi Asprey London’da verilen partiye de baştan aşağı yine Dior giyerek katılmıştı. Kıyafetleri ve ayakkabıları, Dior 2013 Pre-Fall koleksiyonundan.

ondagordum_BAFTA2013_marion_cotillard_dior1

ondagordum_BAFTA2013_marion_cotillard_dior2

Asprey London – BAFTA Adayları Partisi
ondagordum_BAFTA2013_party_marion_cotillard_dior1

ondagordum_BAFTA2013_party_marion_cotillard_dior2

Hitchcock filmiyle aday Helen Mirren ise, genç meslektaşlarına taş çıkartan bir şıklıktaydı. Zaten bence kırmızı halıda bu işi en iyi yapanların başında Helen Mirren ve Meryl Streep geliyor. Kadınlar yıllardır törenlere gide gele şifreyi çözdüler sanırım 🙂 Uçuk pembe saçlarıyla dikkat çeken Mirren‘ın elbisesi Nicholas Oakwell Couture (2013 Spring). Yağmur sebebiyle giydiği mantosu da fotoğraflarda görülüyor. Amerikalı Jennifer Lawrance gibi, oversized paltosuna sarınmak yerine, İngiliz Helen Mirren yağmuru hiç yadırgamayarak şık mantosuyla yağmurda sanki dans ediyor.

ondagordum_BAFTA2013_helen_mirren_nicholas_oakwell1

ondagordum_BAFTA2013_helen_mirren_nicholas_oakwell2

ondagordum_BAFTA2013_helen_mirren_nicholas_oakwell3

Küçük bir not olarak hatırlatmak isterim ki, ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ ödülünü bu 4 aday değil de, Haneke’nin son filmi Amour’la 85 yaşındaki Emmanuelle Riva kazandı. ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu‘ kategorisine geçersek, The Master filmindeki performansıyla aday Amy Adams, bence gecenin en şık isimlerindendi. Siyah, enfes dantel detayıyla göze çarpan elbise Elie Saab Couture – 2012 Fall koleksiyonundan. Topuz modelini beğenmediğim Adams’ın makyajı ve saç renginin tonu, bana Nicole Kidman’ın eski zamanlarını anımsattı.

ondagordum_BAFTA2013_amy_adams_elie_saab1

ondagordum_BAFTA2013_amy_adams_elie_saab3

ondagordum_BAFTA2013_amy_adams_elie_saab2

Gecenin BAFTA kazananlarından biri Burberry elbisesiyle sönük kalan Anne Hathaway‘di. Les Misérables’i yakın zamanda izleyen biri olarak bu müzikalin Altın Küre, BAFTA ve hatta Oscar yarışında neden olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Kazanılan ödüllere ise bir o kadar şaşırdığımı tahmin edersiniz. Yine Hathaway’in en güzel yanı saçları. Hathaway kırmızı halıda yine şansını sona bıraktı, bakalım Oscar’da beni etkileyebilecek mi?

ondagordum_BAFTA2013_anne_hathaway_burberry1

ondagordum_BAFTA2013_anne_hathaway_burberry2

Kocası ödülden ödüle koşan bir kadın olarak Jennifer Garner‘dan da daha farklı bir seçim beklerdim. Boyu, posu, endamı yerinde bir kadın olarak Oscar’da daha ihtişamlı bir kıyafet bekliyorum. Garner’ın seçimi Roland Mouret‘in 2013 Spring koleksiyonu.

ondagordum_BAFTA2013_jennifer_garner_roland_mouret2

ondagordum_BAFTA2013_jennifer_garner_roland_mouret1

Yükselen Yıldız‘ kategorisinde Juno Temple ve Elizabeth Olsen adaylar arasındaydı. İngiliz Juno, İngiltere geleneğini bozmayarak beyaz bir Stella McCartney tercih etmiş. Çantası ise son derece alakasız ve büyük kalmış.

ondagordum_BAFTA2013_juno_temple_stella_mccartney1

Mary-Kate ve Ashley Olsen kardeşlerin en küçüğü Elizabeth Olsen ise karışık bir Chanel Couture giymişti. Yaşına göre fazla karanlık ve fazla şatafatlı elbise 2011 Fall koleksiyonundan. Hemen belirteyim, Yükselen Yıldız ödülü Juno’nun oldu.

ondagordum_BAFTA2013_elizabeth_olsen_chanel1

ondagordum_BAFTA2013_elizabeth_olsen_chanel2

Şimdi de, adaylar dışında gözüme çarpanları paylaşacağım. Bence gecenin 2. şıkı Elie Saab tulumuyla Sarah Jessica Parker. ‘Lookbook’daki metal kemeri de kullansaydı müthiş olurdu’ dediğim tulum, 2013 Pre-fall koleksiyonundan. Saçı, makyajı, elmas takıları, çantası…tüm detaylarıyla bence muhteşem bir kadın var karşımızda.

ondagordum_BAFTA2013_sarah_jessica_parker_elie_saab1

ondagordum_BAFTA2013_sarah_jessica_parker_elie_saab2

En iyisiyle başlayınca, diğer tüm kadınlar sınıfta kalıyor sanırım. Thandie Newton‘un tercihi siyah bir Louis Vuitton. Açıkcası yaratmaya çalıştığı çingene havasını pek beğenmedim.

ondagordum_BAFTA2013_thandie_newton_louis_vuitton1

ondagordum_BAFTA2013_thandie_newton_louis_vuitton2

Skyfall-James Bond’un ‘Yılın En İyi İngiliz Filmi‘ olarak ödüllendirildiği gecede Quantum of Solace’ın Bond kızı Gemma Arterton, Yunanistan’dan bir tercih yaparak Celia Kritharioti‘den bir elbise giymiş. Elbisenin ten rengi detayını beğensem de, Artenton lookbook’daki gibi taşıyamamış, omuzları çok geniş kalmış.

ondagordum_BAFTA2013_gemma_arterton_celia_kritharioti

Son yazacağım ise yeni neslin en beğendiğim İngiliz aktristlerinden Saoirse Ronan. Ronan’ı tercihi Christopher Kane‘nin 2013 Prefall koleksiyonunundan, fakat elbise ona yakışmamış. Saçı mı desem, modeli mi desem…sanırım uzun eteği ve saç modeli 90’lardan gibi bir hava yaratmış. Yine de Saoirse Ronan’ın porselen bebek suratını ve iyi oyunculuğunu çok beğendiğim için notumu çok kırmıyorum 🙂

ondagordum_BAFTA2013_saoirse_ronan_christopher_kane1

Oscarlar’da görüşmek üzere… 🙂

 

 

Author: OndaGördüm

Dizi, film veya televizyon programlarında gördüğünüz ürünlerin hangi markalara ait olduğunu ve bunlara nerelerden ulaşabileceğinizi bulabileceğiniz bir internet sitesi.

3 Comments

  1. Marion Cotillard ve Helen Mirren yazdıklarının arasında en şık ve kıyafeti en iyi taşıyanlar bence. En rahatsız olduğum da Jennifer Garner. Ben Affleck’in eşiyken ve adam Altın Küre, Bafta, Oscar’da dört nala koşarken bu özensizlik neden acaba?? Takısı hariç ödül törenine yakışan bir detay yok. Bu arada ellerine sağlık, harika olmuş 🙂

  2. Rihanna’nın kırmızı elbisesi hakkında neler söyleyeceksiniz?

  3. Özellikle marillon Cotillard’ın elbisesine bayıldım!!

Bir Cevap Yazın