TV’de bu hafta neler oldu?

| 0 comments

Sevgili OndaGördüm takipçileri, 3 seneye yakındır dizileri, televizyon programlarını hatta sinema filmlerini ‘kim ne giymiş’ merakıyla inceledim. Televizyonla bu kadar iç içe girmiş bir hayatım olunca, artık biraz da TV eleştirisi yazmanın zamanıdır diye düşündüm ve artık bu konuda fikirlerine oldukça güvendiğim bir konuk yazarım var. Twitter’da artık bundan sonra daha aktif olacağını düşündüğüm @Burjinderin_Esi her hafta OndaGördüm aracılığıyla sizlerle buluşacak. Hepimize keyifli okumalar dilerim 🙂

Yeni bir sezon başlarken…

ondagordum_benim hala umudum varHerkese merhaba 🙂  Bu yazıyı Eylül ayının ilk günleri yerine bugünlerde yazmayı tercih ettim, zira hem yeni projelerin, hem de 2. ve 3. sezonuna başlayacak olan dizilerin baştan birkaç bölümünü daha dikkatli ve toleranslı incelemek istedim.  Kanal kanal yazmak ayrı zor, günlere göre ayırarak yazmak ayrı zor olacak ama biz yine de Pazartesi gecelerinin reyting savaşları ile başlayalım. Yazdan gelen Pazartesi dizimiz “Benim Hala Umudum Var”, günü ilk değiştirilen dizi oldu. Üstelik Perşembe geceleri Kurtlar Vadisi ile İntikam’ın çarpışmasının hemen ardına konuldu. Star TV’nin buradaki gözle görülür hatası, bir hayli fazla kaliteli yapım elindeyken bunları Acun yarışmalarına birer birer kurban etmesi. Dizinin Perşembe geceleri de olsa sezonu tamamlayacağına inancımız tam. Çünkü başta Ali Erkazan (Zafer) olmak üzere Şükrü Özyıldız (Ozan) ve Burak Altay (Musa) harikalar yaratıyor.

ondagordum_fox dizilerPazartesi gecesinin bir diğer sürpriz ismi ise kesinlikle “Görüş Günü Kadınları” oldu. Hem klasik “Fox dizisi” tabirinden uzakta, hem de “Ağasız, töresiz bir Adana dizisi” olması, usta oyunculuklarla birleşince ortaya -biraz iç parçalasa da- kaliteli bir yapım çıkarmış. Dile kolay ama Fox TV’nin “Bez Bebek” ve “Arka Sıradakiler” gibi yapımlardan böylesi kaliteli işlere imza atacak kıvama gelmesi, üstelik bunu da 2-3 sezon gibi kısa bir sürede başarması gerçekten takdir edilecek bir televizyonculuk örneğidir. Bu başarının devamı ise Salı geceleri “Bir Aşk Hikayesi” ile gelmektedir. Yine yazdan kalma dizimizde sevgili Zuhal Olcay’a genç arkadaşların da yavaş yavaş ayak uydurmaya başlaması özellikle 15. Bölümden itibaren heyecan ve kaliteyi de beraberinde getirdi.

Madem konumuz Fox’tan açıldı, “Sana bir Sır Vereceğim” adlı yapıma da ayrı bir parantez açalım. Genel anlamda Türk izleyicisinin karşısına koymak için riskli denilebilecek bir yapımı, usta oyuncular ve yetenekli genç oyuncularla harmanlayarak ekrana koydular, ne kadar da iyi ettiler. Ufak tefek kopukluklar giderildiğinde zaten kumaşı iyi olan bu dizi, sezonu tamamlayacak, kim bilir belki 2. Sezona merhaba diyecektir. Sevgili Esra Ronabar’a buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletelim, en kısa zamanda sağlığına kavuşması için dualarımızı eksik etmediğimizi belirtelim.

İzleyicisi olmasam da reytinglerde ve çevreden duyduklarımda Fox’taki en büyük patlamayı “Karagül”ün yaptığını görüyoruz. “Lale Devri” gibi Fox’un amiral gemisi olan bir yapımın yanı sıra “Fatih Harbiye” ve “Babam Sınıfta Kaldı”nın da reytinglerine baktığımızda, en azından 2-3 sezon daha şampiyonluk iddiası bulunmayan Fox’un bu sezon “tulum çıkaracağını” rahatlıkla söyleyebiliriz.

ondagordum_ask dizisiKanal D bildiğimiz Kanal D. Kayıp, A.Ş.K, İntikam ve Merhamet ile her gece birinci olma iddiasını koruyor. Merhamet’in ikinci sezonunda temponun ağırlığı dikkat çekiyor. İntikam ise reytinglerini 2. sezonda korumaya çalışsa da iki karakterde oyuncu değişikliğine gidilmesi ve hikayenin –uyarlama olması sebebiyle- gittikçe Türkiye’de, İstanbul’da değil de başka bir memlekette geçiyor gibi bir hal alması, seyirciyi ittiğini duyduğum diğer etkenler. Buna Şahika Arsoy’un (Arzu Gamze Kılınç) kimine göre “hortlamasını” da buna sebep gösterebiliriz. Kayıp dizisi gerçekten bir boşluğu dolduruyor, her yönüyle mükemmel, özellikle oyuncu seçimleri ve oyuncuların da isimlerinin hakkını vererek iyi iş çıkartması yönünden. A.Ş.K dizisinin noktalı yazılışının Azra, Şebnem ve Kerem anlamına geldiğini inanın bu yazıyı yazarken farkediyorum 🙂 İlk bölümü bana “Evlerden Biri”, “Benim Hala Umudum Var” gibi mahalle dizilerini hatırlatsa da heyecan dozu artacaktır, birkaç hafta daha şans tanımak şu aşamada en mantıklısı.

Star TV için dizi demek “Muhteşem Yüzyıl” demek olduğu sürece “Medcezir”, “Dila Hanım”, “Benim Hala Umudum Var” ve “Aramızda Kalsın” gibi her biri birbirinden kaliteli yapımların kazaya kurban gitme ihtimalleri biz diziseverleri fazlasıyla korkutuyor. Medcezir, Çağatay Ulusoy (Yaman) ve Serenay Sarıkaya (Mira) için de hem kendilerini ispat, hem de üzerlerine yapışan eski rollerinden sıyrılma fırsatıydı, ve bence bunu şimdiden başardılar. Yıldız oyuncu barındırmayan kadrosu bu başarıyı yakaladıysa, fazla söze gerek de yoktur kanımca.

Bu haftalık köşemizin sonuna geldiğimizden TRT, atv ve Show TV ile ilgili yazımızı bir dahakine bırakıyoruz.

Yeni yazımda görüşmek dileğiyle…

(@Burjinderin_Esi)

Author: OndaGördüm

Dizi, film veya televizyon programlarında gördüğünüz ürünlerin hangi markalara ait olduğunu ve bunlara nerelerden ulaşabileceğinizi bulabileceğiniz bir internet sitesi.

Bir Cevap Yazın