86.Oscar Ödül Töreni – Kırmızı Halı Kıyafetleri

| 2 Comments

Bu yazımı, geçtiğimiz sene yaptığım gibi tören sırasında yazmak isterdim ama Twitter’a laf yetiştireceğim diye biraz tembellik ettim 🙂 ama bu sene daha çalışkan bir blogger oldum ve size daha çok elbise hazırladım. Lafı fazla uzatmadan hemen kırmızı halı geçidine başlıyorum…

Geçen sene de açılışı yaptığım ve kırmızı halıya ilk gelmesiyle nam salan Kristin Chenoweth, bu sene art deco tarzda altın renk Roberto Cavalli elbisesiyle minyatür bir Oscar heykelciğine benziyordu.ondagordum_oscars2014_kristin_chenoweth_roberto_cavalli1Chenoweth kırmızı halıya ilk geldiği için ben de geleneği bozmadım ve onunla başladım, ama gecenin prensesiyle devam etmek istiyorum. İlk sıralarda en beğendiklerimle ve en çok merak edilenlerle başlayıp, çıtayı biraz düşüreceğiz. Zaten siz de ne demek istediğimi anlayacaksınız 😉 Gecenin prensesi, ilk filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Lupita Nyong’o oldu. Ödül sezonu boyunca cesur renk kullanımı ve isabetli seçimleri hepimizin aklında…
ondagordum_oscars2014_lupita_elbiseler
Şimdi de bu seçimlerini Oscar gecesi giydiği bebek mavisi Prada elbisesiyle taçlandırdı. Dekoltesi Twitter’da ve bloglarda tartışma konusu olsa da, elbiseyi taşıması, eteklerini tutması ve yürüyüşüyle çok başarılı karelere imza attı.
ondagordum_oscars2014_lupita_nyongo_prada2 ondagordum_oscars2014_lupita_nyongo_prada5 ondagordum_oscars2014_lupita_nyongo_prada3 ondagordum_oscars2014_lupita_nyongo_prada4 ondagordum_oscars2014_lupita_nyongo_prada6Son fotoğrafta gördüğümüz Jennifer Lawrance ise kırmızı halıya geldiğinde bu sefer de limuzinden çıkarken düştü. Bu kızın bunları bile bile yaptığını düşünmeye başladım 🙂 American Hustle’daki rolüyle Lupita’yla aynı kategoride aday olan Jennifer Lawrance‘ın Dior anlaşması devam ediyor. Bu sebeple şaşırtmayarak kırmızı bir Dior Couture elbise giydi. Merak edilense Lawrance’ın neden kendini tekrar ettiği? Törende giydiği kırmızı elbise hemen akıllara 2011 Oscar’larındaki kırmızı elbisesini getirdi. Bu da yetmedi, aynı geçen sene yaptığı gibi kolyesini ters, sırtına doğru takarak çok orijinal(!) bir harekete imza attı (bu arada geçen seneki kolyesi de, elbisesi de daha güzeldi).
ondagordum_oscars2014_jennifer_lawrance1 ondagordum_oscars2014_jennifer_lawrance_dior2 ondagordum_oscars2014_jennifer_lawrance_dior1 ondagordum_oscars2014_jennifer_lawrance_dior4 ondagordum_oscars2014_jennifer_lawrance_dior3Madem konuklar yerine adaylardan başladık, en şık Oscar adaylarından (hatta kazananlarından) biri olan Cate Blanchett’la devam ediyorum. Cate Blanchett bence günümüz Hollywood’unda asaletin simgesi. Armani Privé Fall 2013 Koleksiyonu‘ndan giydiği elbisesi ve Chopard küpeleriyle son derece şıktı. Cate Blanchett’ta en çok sevdiğim ‘çok uğraşmadan bu kadar güzel ve şıkım’ havası.
ondagordum_oscars2014_cate_blanchett_armani_prive1 ondagordum_oscars2014_cate_blanchett_armani_prive2 ondagordum_oscars2014_cate_blanchett_armani_prive3 ondagordum_oscars2014_cate_blanchett_armani_prive4Tek talihsizlik, Blue Jasmine’deki rol arkadaşı, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayı Sally Hawkins’le aynı tonlarda elbiseler seçmeleri oldu…belirtmek isterim ki aynı zamanda iki elbise de işlemeliydi. Üzülerek söylemeliyim, Sally Hawkins Valentino Couture Fall 2013 Koleksiyonu‘ndan giydiği elbiseyi Blanchett gibi taşıyamadı.
ondagordum_oscars2014_cate_blanchett1 ondagordum_oscars2014_sally_hawkins_valentino1 ondagordum_oscars2014_sally_hawkins_valentino2En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı olan Amy Adams ve Sandra Bullock maalesef hem renk, hem de elbise modeliyle pişti oldular. Hollywood yıldızları için en klasik ve en güvenilir seçim olan (bir türlü sevemediğim) lacivert renkli straplez balık elbiseleri, iki oyunucuyu da şık kategorisine sokmaya yetti. Amy Adams‘ın suya sabuna dokunmayan elbisesi Gucci Premiére (müvecherleri Tiffany&Co 2014 Blue Book Collection) tarafından hazırlandı. Komşu kız havasından yıllardır kurtulamayan Sandra Bullock ise bir Alexandre McQueen‘le törene katıldı. İtiraf etmeliyim ki bence Sandra Bullock daha şıktı.
ondagordum_oscars2014_amy_adams_sandra_bullock1 ondagordum_oscars2014_amy_adams_gucci2 ondagordum_oscars2014_amy_adams_gucci1 ondagordum_oscars2014_sandra_bullock_Alexander_McQueen2 ondagordum_oscars2014_sandra_bullock_Alexander_McQueen1Julia Roberts, usta oyuncu Meryl Streep’e eşlik ettiği filmi August: Osage County ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne adaydı. Yıllar sonra gelen bu adaylıkla karşımıza daha şık çıkar diye düşünürken, önü kruvaze ceket gibi gelen, hem peplum detayı olup hem de dantel olan karışık siyah Givenchy Couture elbisesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. AMA elbisesini Bvlgari küpelerle tamamlayan Julia Roberts böyle güzel gülerken ben ona kötü bir şey diyemem ki! 🙂 Julia tatlım yaşın ilerlese de sen hepimiz için ‘Özel Bir Kadın‘ olarak kalacaksın…
ondagordum_oscars2014_julia_roberts_Givenchy_Couture2 ondagordum_oscars2014_julia_roberts_Givenchy_Couture1Julia Roberts demişken, aklıma ‘en şık hamile‘ ödülünü vereceğim Olivia Wilde geldi. Törene nişanlısı Jason Sudeikis ile katılan güzel oyuncu, Valentino Pre-Fall 2014 Koleksiyonu‘ndan şık bir parça giydi. Makyajı, küpeleri ve tüm takılarıyla son derece zarifti. Elbisesinin arkasındaki beyaz detayı ise fotoğraflarda görünce Julia Roberts’ın efsanevi vintage Valentino’sunu anımsattı…ne de olsa ikisi de Valentino!
ondagordum_oscars2014_olivia_wilde_valentino1 ondagordum_oscars2014_olivia_wilde_valentino3 ondagordum_oscars2014_olivia_wilde_valentino2 ondagordum_oscars2014_olivia_wilde_valentino4Gece kırmızı halı sırasında ‘bu sene kıyafetler çok vasat, 1-2 tane şık var‘ diye düşünürken kırmızı halıya Charlize Theron, Angelina Jolie ve son olarak Kate Hudson‘un gelmesiyle ortalık yıkıldı diyebilirim.
Charlize Theron‘un giydiği siyah Dior Couture ona o kadar yakışmıştı ki…abartısız makyajı ve saçlarıyla yüzü çok çok güzeldi.
ondagordum_oscars2014_charlize_theron_dior_couture1 ondagordum_oscars2014_charlize_theron_dior_couture2 ondagordum_oscars2014_charlize_theron_dior_couture3Angelina Jolie ise her zamanki gibi kırmızı halının kraliçelerindendi…fanatik Angelina hayranı olsam da elbisenin göğüs kısmına takılmadım değil. Sanırım geçirdiği operasyon sonrası takılan silikonlar ya çok büyük, ya ayrık ya bir şey elbiseyi karşıdan ve yandan çok hoş göstermiyordu. Ama törene geçildiğinde ve salonda çekim başladığında, Angelina, yüzündeki mutluluk ifadesi, saçları ve makyajıyla adeta ışıldıyordu. Onu uzun zamandan beri bu kadar sağlıklı gördük diyebilirim. Bu kadar yazdım, elbiseyi unuttum! 🙂 Angie’nin elbisesi Elie Saab Fall 2013 Couture Koleksiyonu‘ndan.
ondagordum_oscars2014_angelina_jolie_elie_saab1 ondagordum_oscars2014_angelina_jolie_elie_saab2 ondagordum_oscars2014_angelina_jolie_elie_saab3 ondagordum_oscars2014_angelina_jolie_elie_saab484. Oscar töreninde Gwyneth Paltrow’un beyaz Tom Ford pelerin ve elbisesiyle yaptığı etkiyi bence bu sene Kate Hudson Atelier Versace Spring 2014 Koleksiyonu‘ndan giydiği elbiseyle yaptı. Kırmızı halıyı takip ederken Twitter’da bir anda görmeye başladığım Kate Hudson tweetleri de bunu kanıtlar nitelikteydi.
ondagordum_oscars2014_kate_hudson_versace4 ondagordum_oscars2014_kate_hudson_versace1 ondagordum_oscars2014_kate_hudson_versace2 ondagordum_oscars2014_kate_hudson_versace3Tabii Versace bu..bazılarını vezir ederken bazılarını rezil edebiliyor. Aynı koleksiyondan (2014 Spring) art deco tarzda bir elbise giyen Lady Gaga, donuk ifadesi, manasızca geriye attığı şifon parça ve korkunç ayakkabılarıyla gecenin en kötülerindendi…
ondagordum_oscars2014_lady_gaga_atelier_versace1Kırmızı halılarda giyinmeyi pek bilemeyen bir diğer isim de Julie Delpy. Hayranı olduğum Before Sunrise-Before Sunset-Before Midnight üçlemesinin sonuncusu Before Midnight, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adayıydı (ve benim gönlüm ondan yanaydı). Ama bu ödül de 12 Yıllık Esaret’e gidince eve eli boş dönen Julie Delpy, törene Jenny Packham Fall 2014 Koleksiyonu‘ndan, kendini oldukça yaşlı gösteren bir elbiseyle katıldı. Hatta pozu itibariyle Twitter’a ‘atanamayan Kate Hudson’ bile yazdım!
ondagordum_oscars2014_julie_delpy_jenny_packham1Naomi Watts, Jennifer Garner ve Jessica Biel‘in elbiselerine bakacak olursak, beni çok derinden etkilemeseler de onlar da gecenin teması gibi duran ‘pastel şıklık‘ akımına ayak uydurmuşlardı. Naomi Watts geceye Calvin Klein Collection‘dan kendisi için özel hazırlanan beyaz bir elbiseyle katıldı. Bana göre kıyafetindeki asıl dikkat çekenler ise çantası ve kolyesiydi. Bvlgari kolye bana bir yerlerden tanıdık geldiği için araştırınca hatırladım, 2012 Cannes Kırmızı Halı’da Kate Upton aynı kolyeyi takmıştı. Talihsiz bir pişti vakası daha 😉
ondagordum_oscars2014_naomi_watts_calvin_klein1 ondagordum_oscars2014_naomi_watts_kate_upton_bvlgari1Jennifer Garner‘a gelince; çarliston tarzdaki sönük Oscar de la Renta elbisesiyle görünce geçen seneki şıklığını aradı gözlerim…sanırım renk doğru bir seçim olmadı.
ondagordum_oscars2014_jennifer_garner_oscar_de_la_Renta1

hatırlamak isteyenlere; Jennifer Garner – 85. Oscar töreni (2013)
ondagordum_oscars2013_Jennifer_garner_gucci1

Jessica Biel ise Chanel Spring 2014 Couture Koleksiyonu‘ndan bir elbiseyle katıldı…itiraf etmeliyim ki Biel elbiseyi podyumdaki modelden çok daha iyi taşıdı.
ondagordum_oscars2014_jessica_biel_chanel_couture1 ondagordum_oscars2014_jessica_biel_chanel_couture2Elbisesini yine pastel tonlardan seçen ve birbirini anımsatan modellerle kırmızı halıya gelen iki isim ise Kristen Bell ve Jenna Dewan-Tatum oldu. Kristen Bell’in seçimi Roberto Cavalli olurken, Jenna Dewan-Tatum ise bir Reem Acra tasarımı giydi.
ondagordum_oscars2014_kristen_bell_jenna_dewan1Tüm bu pastel tonların arasında kırmızı halıyı renklendiren isim Viola Davis oldu. Zümrüt yeşili Escada elbisesi Fall 2014 Koleksiyonu’ndan.
ondagordum_oscars2014_viola_davis_escada2 ondagordum_oscars2014_viola_davis_escada1Anne Hathaway
‘e gelirsek…kendisi geçen seneye göre sadece elbise rengini değiştirmiş. Geçen senekine benzer tarzdaki elbisesi içimi kıymaya yetti ve Anne Hathaway ne zaman böyle bayık, ruhsuz bir kadına dönüştü diye düşündürttü. Elbisesi Gucci. Bu arada saçlar geçen seneye göre daha iyi ve kıyafetini değil ama çantasını beğendim!
ondagordum_oscars2014_anne_hathaway_gucci2 ondagordum_oscars2014_anne_hathaway_gucci1 ondagordum_oscars2014_anne_hathaway_gucci3Tören sırasında ve Twitter’da çok adı geçmeyen ama eş kontenjanından katılan Portia de Rossi, yüz ifadesiyle açıkcası beni korkuttu. Herkesle ayak üstü bu kadar dalga geçen Ellen, karısına ‘karıcım senin surat ne hale geldi, bırak artık şu botox, enjeksiyon işlerini’ demiyor mu? Yüzünü bu kadar eleştirmeme rağmen elbisesi dikkatimi çektiği için yazıma Portia de Rossi’i de dahil ettim. Portia, elbisenin göğüs kısmı daha kapalı bir modelini giymiş. Benim ilgimi çeken ise elbisenin eteği oldu. İlk bakışta Selçuklu desenlerini anımsatan işlemeler Naeem Khan‘ın otantik Hint dokunuşunu taşıyor. Elbise Naeem Khan‘ın Pre-Fall 2014 Koleksiyonu‘ndan.
ondagordum_oscars2014_portia_di_rossi_naeemkhan1Kırmızı halının kodlarını çok iyi bildiğini düşündüğüm bir isim olan Penelope Cruz bu sene beni şaşırttı. Giambattista Valli Couture elbisesini başta fotoğraflarda beyaz sandım, sahneye çıkınca uçuk pembe olduğunu gördüm. Altın Küre ödül töreni bu kadar yakın zamanda yapılmışken, ilk bakışta Jennifer Lawrance’ı anımsatan elbisesinin beline bir siyah kuşak da ben takmak istedim…ki böylece aynı elbisenin farklı modellerine sahip olsunlar! 🙂 Sevgili Penelope, abartılı makyajın ve küpelerin bu elbiseyle birleşince maalesef bu sefer seni beğenmedim.
ondagordum_oscars2014_penelope_cruz_Giambattista_Valli1 ondagordum_oscars2014_penelope_cruz_Giambattista_Valli2Veee..son olarak gelelim gecenin en kötü elbisesine. Anna Kendrick öyle çok ufak tefek çıtı pıtı dursa da 29 yaşında…şu zamana kadar da pek çok filmde rol aldı. Hani düşünüyor insan galalar falan belki biraz bir şeyler kapmıştır ama maalesef 86. Oscar töreninde çok başarısız bir seçime imza attı. J. Mendel Fall 2014 Koleksiyonu‘ndan giydiği bu elbise tarzına ve boyuna hiç gitmemişti. Hele bir de o bacağı Angelina Jolie gibi çıkartmaya çalışınca olmadı…Annacığım, Angie’yle ne kadar dalga geçsek de o bacak çıkarma sadece ona yakışır 😀
Umarım töreni izleyemeyenler için kırmızı halı sunumum yararlı olmuştur 🙂 Gelecek yazımda görüşmek üzere…
ondagordum_oscars2014_Anna_Kendrick_vs_angelina_jolie1 ondagordum_oscars2014_Anna_Kendrick_J_Mendel1 ondagordum_oscars2014_Anna_Kendrick_J_Mendel2

Author: OndaGördüm

Dizi, film veya televizyon programlarında gördüğünüz ürünlerin hangi markalara ait olduğunu ve bunlara nerelerden ulaşabileceğinizi bulabileceğiniz bir internet sitesi.

2 Comments

  1. Canım keyifle okudum ellerine sağlık

Bir Cevap Yazın