OndaGördüm LG G4’ü Kullanırken…

| 1 Comment

Geçtiğimiz haftalarda katıldığım LG G4 Türkiye lansmanının ardından 1 hafta boyunca bu yeni akıllı telefonu deneme şansım oldu. Lansmanda kısa bir incelemenin ardından, telefonu uzun uzun kullanma imkanımın olması yeni özelliklerini kendi kendime keşfetmemi sağladı. Aklımda kalan özelliklerini sizlerle de paylaşmak isterim…
LG_deneyim_boomads1

Telefonu alıp, açmaya çalıştığım ilk andan başlarsam; telefonu ilk açmaya çalışırken alışkanlıkla yanda aradığım açma-kapama tuşu telefonun tam arkasında, kameranın altında. Bu tuş, tuş kilidi olmasının yanı sıra günümüzün vazgeçilmezi #selfie çekerken de büyük kolaylık sağlıyor. Fotoğraf çekeceğim diye ekranı parmaklamaya çalışırken telefonun elinizden fırlayıp gitme ihtimalini de en aza indiriyor 🙂 Bu tuşun altında ve üstünde bulunan noktalara basınca da sesi kontrol edebiliyorsunuz.
LG_boomads3

LG G4 lansmanında dikkat çekilen ‘smart notice’ özelliği oldukça sempatik. Hava durumuyla ilgili çeşitli bilgiler veriyor. Hatta kullanıcıyı düşünerek ‘hava çok rüzgarlı olacak; ona göre giyinin’ veya ‘gece yağmurlu olacak; şemsiye veya yağmurluk alsanız iyi olur’ diye uyarmayı da ihmal etmiyor 🙂 Smart Notice özelliği, kullanıcının alışkanlıklarını algılayarak çok daha kişiselleştirilmiş uyarılar sunuyor.

Telefon menüsünde bulunan QMemo+ ile not almak da oldukça kolay. Klasik bir yöntemle klavyeyle not alabileceğiniz gibi, ekstra bir kaleme ihtiyaç duymadan parmağınızı kullanarak da acil durumlar için kısa notlar alabilirsiniz. Düz beyaz bir yüzeye not alabileceğiniz gibi, sanal not kağıdınızı çizgili olarak seçip kişiselleştirebilirsiniz. Bu notları kendinize ekran görüntüsü olarak veya .pdf formatında da gönderebilirsiniz.
LG_deneyim_boomads2

LG G4’ün beni en etkileyen özelliği tabii ki IPS Quantum Display ekranı ve 16 megapiksellik kamerası. Bu ekran, bir akıllı telefonda ilk kez kullanılıyor. LG G4, renk üretiminde yüzde 20, parlaklıkta yüzde 25 ve kontrastta ise yüzde 50 daha yüksek bir performans sunuyor. Son 4 yıldır, tüm sosyal ağları; özellikle Twitter ve Instagram’ı aktif kullanan biri olarak LG G4’le çektiğim tüm fotoğraflardan oldukça etkilendim.
2015-05-13 23.31.36

Hatta telefonla çektiğim bu ilk fotoğraftaki elmalara ‘ekrandan fırlayacak gibi’ diyenler bile oldu. Sizlerin de göreceği gibi renklerin canlılığı göz alıcı bir görsellik sunuyor.

Instagram’da paylaştığım fotoğrafta ise #LGG4 #nofilter etiketleri filtre kullanmaya ihtiyaç duymadığımı açıkça ortaya koyuyor.
ondagordum_LG_deneyim1

Ön kameranın 8 megapiksel olması ise artık sıkıntısız, net selfie’ler çekme imkanı sağlıyor. LG yeni Çoklu Hareketle Çekim teknolojisiyle tek seferde arka arkaya 4 selfie çekme imkanı veriyor. Eliniz kameraya dönük, avcunuzu 2 kere açıp kapadığınız takdirde kamera, ikişer saniye arayla 4 fotoğrafı arka arkaya çekmeye başlıyor. Her seferinde ayrı poz vermek sizin elinizde 🙂 Ön kameranın özellikle kadınları etkileyen özelliği ise doğal photoshop etkisi. Fotoğrafınızı çekerken ekranda en altta çıkan ayarı soldan sağa çektikçe görüntünüz netleşiyor ve tüm sivilceleriniz, kırışıklıklarınız kapanıyor 🙂 Hal böyle olunca, çevremde ön kamerayı deneyen bütün kadınlar LG G4’ü çok beğendi.

Kameranın manuel ayarlarına geçersek; LG G4, F1.8 diyafram aralığı ile yüzde 80 daha fazla ışık yakalıyor. Kullanıcıların, pozlama süresi, ISO, odaklama ve beyaz ayarı gibi parametreleri en ince ayrıntısına kadar düzenlemesine imkan veriyor. Aynı zamanda profesyonel fotoğrafçılar için dosyaların hem RAW hem de JPEG formatında kaydedilebilmesine olanak tanıyor. Telefonun manuel çekim ayarlarını profesyonel fotoğraf çeken bir arkadaşıma gösterdiğimi tüm özelliklerini denedi ve kamerasının profesyonel bir fotoğraf makinesinden farkı olmadığını belirtti.

Android kullanıcısı olarak LG G4’ün menüsüne ve kullanımına alışmam zor olmadı. Dürüst olmak gerekirse, sektörün önde gelen rakip bir firmasının Android telefonunu kullanan biri olarak LG G4’ü denemek aklımı çelmedi değil. Telefonun fiyatını ve satışa çıkmasını merakla bekliyorum… 🙂

Author: OndaGördüm

Dizi, film veya televizyon programlarında gördüğünüz ürünlerin hangi markalara ait olduğunu ve bunlara nerelerden ulaşabileceğinizi bulabileceğiniz bir internet sitesi.

One Comment

  1. merhaba dün buraya bir yerlere bir soru yazmıştım ama şimdi bulamıyorum cevabınızı nasıl göreceğim. tşk.

Bir Cevap Yazın